29

Thursday, 10 May 2007 תגובה אחת »

אחד לפני שלושים, ולכן גם קצת מדכא (אני בטוח שבשנה הבאה המשבר יהיה גדול הרבה יותר).

לא עובדים ביום הולדת. זה חוק. במקום זה, אפשר לפתוח את היום בבית קפה עם קפוצ’ינו וקרואסון, ולצלוח עוד כמה עמודים בספר הנוכחי. בדרך גם נתקלתי בשלט המכריז על פתיחת סניף של האוזן בקרוב ברעננה (וגם ממש ליד הבית). לא עוד מבטים עורגים על מדפי סרטי המזרח הרחוק כל פעם שאני בדיזינגוף.

סושי עם חברים לארוחת צהריים. גם מחרתיים יש סושי (על חשבון ההורים, תמיד טוב). מחר דווקא מתוכננת ארוחת יום הולדת בשרית יותר בצהריים, ובערב מסיבת יום הולדת מלאת עוגות של ידידה (הרבה ימי הולדת יש בחודש מאי, משום מה). בשבוע הבא דיאטה?

בגזרת המתנות, נורן שעליו הגל של הוקוסאי, מהחברים הנ”ל. השאלה היא אם אני רוצה אותו בכניסה לחדר השינה או לחדר העבודה/מחשב. השתעשעתי ברעיון לתלות אותו בכניסה לאמבטיה, אבל לא נראה לי ששפריצים של מים זה רעיון טוב במיוחד להשרדות וחיים ארוכים של הבד.

איטאדאקימאס

Monday, 7 May 2007 תגובה אחת »

ההתמכרות האחרונה - תוכנית הבישול היפנית Dotch (מידע באנגלית), שמסתובבת ברשת לאחרונה עם תרגום לאנגלית. כמו באיירון שף המוכרת יותר במחוזותינו, גם כאן מדובר בתחרות בין שפים שמבשלים ארוחות לסבריטאים אורחים תוך שימוש במרכיב תמטי מרכזי, אם כי שיטת התחרות והאווירה הכללית שונה מאוד.

גם ביפן וגם בארץ קשה לזפזפ בכל שעה משעות היום בלי ליפול על תכנית בישול אחת או שתיים. אולם לאחר ריור מוגבר תוך צפיה בפרק השוקולד ובפרק בו מתעמתת טונה ענקית עם בקר זוכה פרסים, הבנתי את השוני הגדול בגישה. בארץ, תכניות הבישול הן לימודיות. בין אם מדובר בשף ידוע יותר או פחות שמבשל באולפן על רקע סט מטבח ובין אם מדובר בתכנית שמבקרת במטבחיהם של מסעדות יוקרה, תמיד ינסו להסביר איך גם אנחנו, הצופים, יכולים לעשות את זה בבית, באמצעים ביתיים וממרכיבים שאפשר למצוא בסופר השכונתי.
ביפן, לעומת זאת, תוכניות הבישול מציגות את ההיפך המוחלט: מעבר לקרינות הצעקנית (אך המשעשעת) ולקופצניות הנוצצת, התוכניות מתייחסות לבישול כאל אומנות שרק המקצוענים במקצוענים יכולים לעשות אותה כהלכה. ב-Dotch, מוקדש חלק נכבד מהתכנית למסע אותו עשו השפים כדי להשיג את המרכיבים המושלמים לתכנית. הם הצטרפו למסע דייג שארך יותר משבוע ונאבקו עם כרישים כדי למצוא את הדג הגדול והטרי ביותר, חיפשו את הבקר היפני שזכה בהכי הרבה תחרויות בינלאומיות, ודגמו עשרות סוגי פרות הדר במכון מיוחד שעוסק בגידולם, כדי למצוא את זה שטעמו ומרקמו יתאים בצורה הטובה ביותר למוס השוקולד שהם יכינו באולפן (הקריין הדגיש בגאווה כי הזן שנבחר הוא פיתוח חדש, ולא יהיה זמין בחנויות בשנתיים הקרובות). בנוסף, מומחים מזדקנים לחיתוך דגי טונה טריים מארגון מסורתי שפועל מהמאה הקודמת מוזמנים לאולפן (כי אף אחד אחר לא יוכל לעשות את זה טוב יותר), וכל שף מדגים פעם בדקה בערך, לקול קריאות אוו ו-אהה של הקהל, את הטכניקות המיוחדות שלו לשימוש בסכינים, מזלפים, מרבדים, וכמה כלי מטבח יפנים שאת שמם לא קלטתי.

אז מה יותר טוב? לא יודע. מצד אחד, נחמד לראות אוכל “של מסעדות” ולהרגיש שזה משהו שגם אני יכול לעשות (זאת אומרת, אם לא הייתי עצלן מכדי לבשל יותר מחביתה). מצד שני, אוכל מעולם לא נראה טעים יותר מכשהוא מופיע בתכנית בישול יפנית.

כך דומינו’ס לוקחים את כספכם

Sunday, 6 May 2007 4 תגובות »

אמש, רצינו להזמין פיצה. כדרכו של הטבע כשמדובר בהזמנת פיצה לקבוצה, נכחו בחבורה צמחונית שמאוד אוהבת אננס על פיצה, קרניבור מוחלט שמתייחס בחשדנות לאננס על פיצה, ואחת שלא אוהבת בצל (שאהוב על השניים הראשונים). הדבר היחיד שהיה מוסכם על כולם זה שפטריות זה טוב. לאחר שרטוטים על דף ניר מזדמן, הגענו לקונפיגורציה בעלת ארבעה מרכיבים, כל אחד מהם על חצי של הפיצה. ז”א, כל אחד על חצי שונה, כך שעל כל רבע הרכב ייחודי של שני תוספות. מכיוון שהסיכוי להסביר את זה לטלפן ממוצע כך שהפיצה תאובזר כהלכה שואף לאפס, נעזרנו בשירותי אתר ההזמנות, בעל הממשק המגניב הבא:

חדי העין יבחינו שניתן לבחור את החצי הימני או החצי השמאלי, או כל אחד מארבעת הרבעים. איפה החצי העליון או התחתון? לא ידוע. הפתרון פשוט - מוסיפים תוספת לשני רבעים במקום לחצי. רק מה - מסתבר שתוספת על שני רבעים עולה אגורה שלמה נוספת מאותה תוספת על חצי פיצה.

אני בעד להשבית משהו. העלאת מחירי הפיצה הזאת פשוט שערוריתית.

כנסים זה טוב

Tuesday, 1 May 2007 5 תגובות »

אתמול הזדמן לי לראות מקרוב איך דברים עובדים באקדמיה (וכנראה גם בכל מקום אחר) — היכרות (לא עמוקה במיוחד) עם בתו של מרצה בכיר בשילוב נוכחות רנדומלית במסדרון בזמן הנכון = ארוחת ערב צנועה אך חינמית שמיועדת בתאוריה רק לאורחי הכנס (אבל אף אחד לא יאמר כלום אם נכנסים עם הפרופסור הנ”ל) + התחככות עם מומחים לתחום בו עסק הכנס מכל העולם.

FireStats icon ‏מריץ FireStats‏